polski angielski niemiecki
Wtorek, 21 sierpnia 2018 r. Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
X Festiwal Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, KGW i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej
W niedzielę, 19 listopada br. w Hali Sportowej w Odrzywole odbył się jubileuszowy X Festiwal Kapel, Zespołów, Śpiewaków Ludowych, Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń.
 

W tym roku w Festiwalu wystąpiła rekordowa liczba wykonawców: 18 kapel ludowych, 15 zespołów dorosłych, 3 zespoły dziecięce, 5 solistów – śpiewaków i instrumentalistów. Swoje stoiska z wystrojem ludowym i tradycyjnymi daniami wystawiło 15 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Łącznie w imprezie wzięło udział ponad 400 uczestników. Hala Sportowa mogąca pomieścić 1000 osób praktycznie przez cały czas trwania Festiwalu była wypełniona uczestnikami i widzami. W ciągu prawie 7 godzin uczestnicy słuchali występów i tłumnie bawili się przed sceną. Okazuje się, że tańce ludowe – polki, oberki, mazurki wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Uczestnicy Festiwalu przybyli nie tylko z powiatu przysuskiego, ale także z opoczyńskiego, szydłowieckiego, radomskiego, grójeckiego i rawskiego.

Obecni byli liczni goście w osobach m.in. Posła Ziemi Radomskiej Dariusza Bąka, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału ARiMR Zbigniewa Sobieraja, Starosty Przysuskiego Mariana Niemirskiego, Wójtów Gmin: Potworów, Wieniawa, Gielniów, Błędów, Borkowice, Marszałka Adama Struzika reprezentował radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek. Uczestników Festiwalu powitali organizatorzy w osobach Wójta Mariana Kmieciaka i Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiły Stępień, będącej jednocześnie Przewodniczącą Jury Festiwalu.

Myślą przewodnią Festiwalu jest „Ocalić od zapomnienia i zachować dla przyszłych pokoleń”, o czym przypomnieli organizatorzy. Uroczystego otwarcia dokonali Poseł Dariusz Bąk i Starosta Przysuski Marian Niemirski.

Jury Festiwalu oceniało uczestników i wykonawców w 5 kategoriach. W kategorii kapel Grand Prix otrzymała Kapela Władysława Urbańczyka z Radomia. Poziom wykonawców w tej kategorii był tak wyrównany, że Jury długo nie mogło zdecydować się na wyłonienie zdobywcy głównej nagrody. W kategorii zespołów dorosłych nagrodę główną otrzymał zespół „Długowianki” z gminy Potworów. W kategorii zespołów dziecięcych nagrodę otrzymał zespół „Fleciki” z gminy Rzeczyca kierowany przez Pana Jana Czerskiego z Poświętnego. W kategorii solistów nagrodę główną otrzymał skrzypek Krzysztof Dąbrowski z Gminy Gielniów. Grand Prix za najpiękniejsze stoisko i dania regionalne otrzymało Stowarzyszenie Wiejskie Wysokina i Cetnia, a dwa wyróżnienia Stowarzyszenie Nad Pilicą i Stowarzyszenie Przystalanie. Wszyscy pozostali uczestnicy dostali nagrody za udział w Festiwalu.

Nagrody ufundowała Gmina Odrzywół i Starosta Przysuski. Dla trójki najmłodszych członków zespołów dziecięcych nagrody ufundował Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
 
Do uczestników Festiwalu swoje listy z pozdrowieniami skierowali: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
23-11-2017
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA