polski angielski niemiecki
Piątek, 17 sierpnia 2018 r. Imieniny: Anity, Elizy, Mirona
Zakończenie termomodernizacji budynków szkoły i UG oraz remontu budynku szkolnego w Odrzywole
Zakończono prace związane z termomodernizacją budynków szkoły i UG oraz remontu budynku szkolnego w Odrzywole. W ramach tych prac wykonano m.in. docieplenie  ścian, piwnic, stropów i dachu na budynkach szkoły i UG, zainstalowano nową, automatyczną kotłownię, zamontowano instalację fotowoltaiczną na dachu szkoły i UG, wymieniono sieć i grzejniki centralnego ogrzewania w szkole, zmodernizowano sieć c.o. w UG oraz dokonano wymiany instalacji elektrycznej. 
Trwa rozruch automatycznej kotłowni o wydajności 2 x 200 kW w budynku w Odrzywole. To ostatni rodzaj robót związanych z termomodernizacją budynków szkoły i UG. Nowoczesna kotłownia z piecami marki „Bawaria”, opalana pelletem lub zrębkami drewnianymi zastąpiła stare wyeksploatowane kotłownie w szkole i Urzędzie Gminy. Likwidacja tych starych kotłowni na pewno  przyczyni się do poprawy środowiska w Odrzywole. Emitowały one do środowiska duże ilości pyłu i dwutlenku węgla. Pozostały po nich „na pamiątkę” tylko kominy w budynku szkolnym. Gmina nie będzie już musiała płacić z tytułu spalania węglem opłat za korzystanie ze środowiska. Szkoła zyskała wyremontowane pomieszczenia po kotłowni.

Drugi rodzaj robót to montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu szkoły i UG o wydajności do 50 kW. Energia elektryczna wyprodukowana przez te instalacje ogrzewa kotły centralnego ogrzewania wody i sieć wewnętrzną elektryczną w obu budynkach. Nadmiar energii w m-cach letnich zostanie odsprzedany dla PGE.

Kolejne roboty to termomodernizacja – docieplenie  ścian, piwnic, stropów i dachu na obu budynkach. W szkole łącznie docieplono 1 809 m kw. powierzchni. W UG docieplono 1 684 m kw. Zostały też wykonane nowe elewacje, wyremontowane studnie wentylacyjne i wyremontowany plac wewnętrzny UG o powierzchni 465 m kw.

Kolejne roboty to całkowita wymiana instalacji elektrycznej w budynku szkoły i montaż nowych energooszczędnych opraw oświetleniowych LED w szkole i UG.

W ramach inwestycji została całkowicie wymieniona sieć i grzejniki centralnego ogrzewania w szkole oraz zmodernizowano sieć c.o. w UG. 

W ramach innych robót w szkole zostało zamontowane oświetlenie awaryjne, a w obu budynkach wymienione stare drzwi i okna na energooszczędne .

Łączny koszt Termomodernizacji wyniósł 2.390.160,00 zł brutto (słownie: dwa miliony trzysta dziewięćdziesiąt tysięcy sto sześćdziesiąt złotych) z czego 80% kosztów kwalifikowanych pokryła dotacja ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Inwestycji towarzyszył remont budynku szkolnego wymuszony bardzo złym stanem tynków, które w miejscach pod usuniętą boazerią były w całości zwietrzałe. W ramach tej inwestycji sfinansowanej ze środków własnych gminy zostało zamontowanych prawie 2 000 m kw. podwieszanych sufitów oraz zostało wykonanych prawie 3 500 m kw. gips kartonowych ścian. Koszt tej inwestycji wyniósł 440.000,00zł brutto.

To był ostatni moment na zdobycie 1,6 mln zł dotacji, ostatni  moment na przeprowadzenie tak trudnej, wielorodzajowej inwestycji. Tragiczny stan kotłowni w szkole i UG groził zakłóceniem funkcjonowania oświaty i administracji publicznej. Realizacja tej inwestycji bez przerywania funkcjonowania Urzędu Gminy, Policji, Biblioteki i tylko z kilkutygodniowym przeniesieniem zajęć szkolnych  do Lipin sprawia, że była to najważniejsza i najtrudniejsza, żywotna dla gminy inwestycja. Tym bardziej, że była realizowana w formule „zaprojektuj i wykonaj”. Składam podziękowanie dla pracowników instytucji publicznych i  społeczności szkolnej w Odrzywole za okazaną cierpliwość i wyrozumiałość.

 Marian Kmieciak             

Wójt Gminy                 

11-01-2018
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA