polski angielski niemiecki
środa, 19 września 2018 r. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Już po raz czwarty Gmina Odrzywół zorganizowała Bieg Pamięci na cześć Żołnierzy Wyklętych. W tym roku liczba uczestników przekroczyła 230 osób. 
 

W Biegu wzięła udział młodzież ze szkół z terenu Gminy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Odrzywole, Liceum Kadetów w ZSPiMS w Lipinach, MOW z Pogroszyna, drużyna harcerska „Maciek” z Rogolina, drużyna harcerska „Orły” ze Starej Błotnicy oraz wielu niezrzeszonych z okolicznych szkół średnich. Nie zabrakło  dorosłych, wśród których był m.in. Starosta Przysuski Marian Niemirski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha Czesław Korycki, Komendant Powiatowy OSP druh Szymon Niemirski, radni Rady Gminy na czele z Przewodniczącym Stanisławem Gapysem i grono nauczycieli.
 
Bieg Tropem Wilczym otworzył Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak, który przywitał zebranych i przedstawił krótko historię Żołnierzy Wyklętych, ze szczególnym uwzględnieniem historii Ziemi Opoczyńskiej. Wójt wezwał młodzież do obrony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomniał, że oprócz zdrowia, życia, wolności i godności, pomordowanym zabrano także prawo do grobu. W czasie walk zginęło ok. 9 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, a około 6 tys. zostało zamordowanych. Ci co przeżyli byli wraz z rodzinami, obywatelami drugiej kategorii.
 
W tym roku uczestnicy pobiegli w koszulkach z wizerunkiem  rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walk o wolność Polski, ochotnika do obozu Auschwitz, zamordowanego przez komunistów.
 
Na mecie czekała na wszystkich przepyszna grochówka, a na najlepszych w poszczególnych kategoriach wiekowych sportowe nagrody, wszyscy natomiast otrzymali pamiątkowe medale.
 
Ogólnopolskim organizatorem Biegu jest fundacja Wolność i Demokracja.
 
Pozdrowienia dla organizatorów i uczestników przekazał Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
05-03-2018
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA