polski angielski niemiecki
Piątek, 17 sierpnia 2018 r. Imieniny: Anity, Elizy, Mirona
70 lat Biblioteki w Odrzywole
Jubileusz 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Odrzywole uczczono uroczystym spotkaniem władz gminy, bibliotekarzy z powiatu przysuskiego, uczniów i nauczycieli, czytelników oraz gości. 
 
Na uroczystość przybyli goście, wśród których byli Starosta Przysuski Marian Niemirski oraz Dyrektor Radia Plus ks. Jacek Wieczorek.
 
Życzenia z okazji Jubileuszu, jak i z okazji 25-lecia kierowania placówką, w imieniu władz gminy złożył na ręce Pani Dyrektor Wójt Gminy Marian Kmieciak. Przypomniał, że Biblioteka pełni także rolę domu kultury współorganizując koncerty, festiwale i dożynki gminne. Pani Dyrektor pełni także rolę kierownika zespołu ludowego Znad Drzewiczki. Placówka zatrudnia tylko Dyrektora i księgową na część etatu. Na wyposażeniu posiada kilka stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu i gier edukacyjnych. W zasobach Biblioteki jest prawie 13 tys. woluminów.
 
Placówka działa od 1948 roku i już kilka razy zmieniała siedzibę. Od 2001 roku mieści się w budynku Urzędu Gminy.
Krótką historię Biblioteki przedstawiła Bogumiła Stępień – dyrektor biblioteki, która pracuje w placówce 25 lat. 
 
Pisarz, regionalista Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki wygłosił referat „Biblioteka świątynią kultury”, w którym powiedział: „Na przestrzeni 70 lat biblioteka odrzywolska przechodziła różne przeobrażenia, pozostając zawsze miejscem magicznym. Obecnie – ze względu na działalność, stanowiącą konglomerat tradycji i nowych trendów – jest instytucją kultury już z prawdziwego zdarzenia”.
 
Uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Odrzywole przygotowali uroczystą akademię, na której nie zabrakło patriotycznego akcentu. Nie zabrakło recytacji wierszy i  piosenek, a przy dźwiękach cymbałów wg muzyki Kilara uczniowie odczytali fragment 12 księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza  „koncert Jankiela” zakończony tańcem narodowym – polonezem.
 
Uroczystości towarzyszyła wystawa wydawnictw regionalnych związanych także z Ziemią Odrzywolską.
 
Na zakończenie uroczystości uczestników częstowano tortem, ciastem i kawą.
 
25-05-2018
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA