polski angielski niemiecki
Sobota, 18 sierpnia 2018 r. Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
600-lecie lokacji Odrzywołu – opis wydarzeń
W sobotę i niedzielę 21–22 lipca br. w Odrzywole odbyła się uroczystość 600-lecia lokacji miasta w 1418 r. przez Starostę radomskiego Dobrogosta Czarnego, protoplastę rodu Odrzywolskich. 


Miasto było lokowane w Wysokinie na mocy przywileju Króla Władysława Jagiełły, będącego nagrodą za zasługi Dobrogosta w przygotowaniu wojny z Zakonem Krzyżackim. Oryginalny tekst lokacji zachował się i znajduję się w posiadaniu potomków Odrzywolskich ( „po kądzieli”).
 
Organizatorem dwudniowych uroczystości był Wójt Gminy Marian Kmieciak, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Odrzywolskiej i Społeczny Komitet Obchodów, w skład którego wchodzili m.in. radni z Odrzywołu i Rada Sołecka.
Impreza została sfinansowana ze środków Gminy Odrzywół, środków unijnych pozyskanych przez Stowarzyszenie, środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i środków sołeckich.
 
Dzień pierwszy – sobota, 21.07.2018 r.
 
Uroczystość rozpoczęła wieczorna Msza po łacinie, koncelebrowana przez ks. dr. Marka Kozerę – rodaka z Wysokina i ks. Jacka Wieczorka – Dyrektora Radia Plus. Ksiądz Marek Kozera wystąpił w ornacie ufundowanym przez Króla Jana III Sobieskiego przed rozpoczęciem wyprawy przeciwko Turkom. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny pod kierunkiem organisty Pana Longina Wolszczaka.
 
W dalszej części uczestnicy uroczystości mogli zapoznać się w Urzędzie Gminy z wydawnictwami okolicznościowymi. Historyk i i genealog z Różanny  Andrzej Rola – Stężycki napisał książkę „Odrzywół – gród Dobrogosta”, a młodzież z PSP w ramach projektu Stowarzyszenia  Kulturalno-Oświatowego Ziemi Odrzywolskiej, finansowanego przez amerykańską Fundację Wolność, przygotowała kolorowy przewodnik po Gminie Odrzywół. Przewodnik można było nabyć następnego dnia, uczestnicząc w konkursie wiedzy o Gminie Odrzywół. Przygotowany został też koleiny Biuletyn historyczny „Nasza Ziemia Odrzywolska” – wydanie internetowe.
 
Goście spotkania podziwiali przepiękne miniatury zamków historycznych i kościoła odrzywolskiego wykonane przez artystę z Odrzywołu – Pana Wojciecha Liwińskiego. Tę część uroczystości, przy  szczelnie wypełnionej sali, zakończył znakomity koncert muzyki operetkowej przygotowany przez Panią Wandę Bargiełowską.  Artyści kilkakrotnie otrzymali od publiczności owacje na stojąco.
 
Równolegle o godz. 21.00 na placu przy remizie OSP rozpoczęła się zabawa ludowa. Do tańca przygrywał zespół Jacka Wójcika. Przy wypełnionym placu przez uczestników, zabawa trwała do 1.30 następnego dnia. 
 
Dzień drugi – niedziela, 22.07.2018 r.
 
Ten dzień rozpoczął się Mszą w Kościele parafialnym, której przewodniczył ks. biskup Adam Odzimek. We Mszy wziął udział orszak historyczny na czele z Królem Władysławem Jagiełło i Królową Elżbietą. Po Mszy korowód wraz z gośćmi udał się na boisko gminne, gdzie kasztelan Chorągwi  Rycerstwa Sandomierskiego odczytał akt lokacyjny z 1418 r. Po tej części Wójt Gminy zaprosił wszystkich gości i zainteresowanych na uroczystą sesję Rady Gminy i sesję historyczną na Hali Sportowej.
 
Boisko i plac obok opanowali tymczasem rycerze z Sandomierza organizując pokazy historyczne i turnieje rycerskie. Ok godz. 15.00 ulicami Odrzywołu przeszedł korowód rycerski, na czele z Królem Jagiełło , rycerstwem polskim i krzyżackim. Tę część uroczystości zakończyła inscenizacja bitwy pod Grunwaldem i uroczyste saluty artyleryjskie.
 
W Hali Sportowej odbyła się część oficjalna uroczystości. Wzięło w niej udział ok. 150 uczestników. Wśród gości obecni byli m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister – Szef Gabinetu Premiera, a zarazem Poseł Marek Suski, Poseł Dariusz Bąk, Starosta Przysuski, Wójtowie Gmin z powiatu przysuskiego, członkowie Zarządów powiatu przysuskiego i opoczyńskiego. Marszałka Adam Struzika reprezentował radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek. Wojewodę mazowieckiego reprezentował Piotr Sagan.
 
Na początku tej części został odczytany list gratulacyjny Patrona uroczystości Prezydenta Andrzeja Dudy. W trakcie tej części uroczystości przedstawiciele Rady Gminy na czele z Przewodniczącym wręczyli honorowe tytuły:
 
– dla Pana Marszałka Stanisława Karczewskiego tytuł Honorowego Obywatela Gminy Odrzywół.
 
– dla Starosty Mariana Niemirskiego, Wójta Mariana Kmieciaka, Stanisława Bartosa, Andrzeja Roli – Stężyckiego i Danuty Macierzyńskiej tytuły „Zasłużony dla Gminy Odrzywół”.
 
Swoje referaty historyczne przedstawili Andrzej Rola – Stężycki i dr Jerzy Gapys z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z Kielc. Gratulacje z okazji 600-lecia i podziękowania złożyli Marszałek Stanisław Karczewski, Minister Marek Suski i Poseł Dariusz Bąk, Starosta Marian Niemirski i radny Sejmiku Zbigniew Gołąbek.
 
Prowadząca spotkanie Pani Barbara Rataj – Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Ziemi Odrzywolskiej, odczytała listy gratulacyjne, które nadesłali m. in. Poseł Ziemi Opoczyńskiej Robert Telus, Posłowie do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek i dr Zbigniew Kuźmiuk  i Wojewoda mazowiecki.
 
O godz. 18.00 rozpoczęła się część festynowa uroczystości . Wystąpiły zespoły „Black Clover” z Błędowa, „Milano” i „Czerwone Gitary”. Zespół „Czerwone Gitary” na prośbę licznych widzów koncertował prawie 2 godziny.
 
Uroczystość zakończył  10-minutowy pokaz sztucznych ogni.
 

31-07-2018
Galeria
Lista komentarzy
Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się na stronie głównej aby dodać komentarz.
Szukaj w artykułach
Sierpień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA